Voda je život
domůúvod Přihlásit domů Escribe Login A casa

VET-ANIMALVoda je život

Co tedy dělat, aby se udržela vody co nejvíce v krajině? Podívejme se na zástavbu. Kilometry čtvereční střech a poměrně tmavé barvy. I při slabém záření se střechy rozehřívají na poměrně vysokou teplotu a snižují relativní vlhkost vzduchu. Teplý a velice suchý vzduch vzduch stoupá a zvyšuje teplotu ve velkých výškách. Ještě zhoubnější je tepelné vyzařování, které působí na základnu mraků. Rosný bod, tj. teplota, kdy se začíná pára organizovat do kapiček musí být ve správné výšce. Ve velkých výškách se sice mraky vytvoří, ale kapky po cestě k zemi se znovu odpaří, protože narazí na stoupající teplý a suchý vzduch a také přímé vyzařování působí jako infrazářič na sněhuláka. Voda nedopadne na zem. Je to vidět nad městy, kdy i poměrně mohutné kumulonimby (bouřkové mraky) se nad střechami a betonem anebo asfaltem začínají rozpadat a na druhé straně města je nebe blankytně modré. Ale na zem nedopadne ani kapka. Je to v rukou architektů. Ideální jsou "zelené střechy", které mají nespornou výhodu v tom, že působí jako klimatizace. Nezahřívají se tolik jako klasické krytiny. Povrhová teplota se v létě oproti třeba pálené tašce liší o více než 50%. V létě ochlazují a v zimě brání ztrátám tepla. Tím se šetří energie a také další zdroj oteplování. A jsou krásné. přinášejí přírodu tam, odkud jsme ji vypudili.

zelená střecha

Zdrojové foto: www.drevostavitel.cz

Je to běh na dlouhou trať, ale dá se začít tím, že se začnou používat reflexní anebo světlé krytiny, které se nezahřívají na tak vysokou teplotu a nemají tak zhoubný vliv na tvorbu srážek.

Dalším nešvarem je betonování a dláždění obrovských ploch. Zkuste někdy navštívit třeba v Brně Náměstí svobody, když tam svítí v létě slunce. Dláždění tmavými kameny vykonalo své. Nedá se tam ani dýchat. Kašna v rohu náměstí trochu zvlhčuje vzduch, ale pár metrů od kašny vstupujete opět do pece rozpálené dlažby. Umístění kašny blíže ke středu náměstí by bylo určitě užitečnější. Obrovské plochy parkuvišť u supermarketů také dělají své. Zámková dlažba má sloužit k tomu, aby se z ní voda vsakovala do podloží. To by ale musela být pokládána na zhutněné kamenivo a ne aby se pod ni nalil bezton. Voda se nevsakuje na dostatečné ploše a odtéká kanalizací. Tím jakýkoli větší déšť vytváří bleskové povodně a při tom je v půdě stále sucho.

Lední mědvěd

Navíc padne kvůli parkovištím spousta zdravých velkých stromů, které fungují jako přirozená klimatizace. A ještě produkují kyslík a obohacují vzduch o záporné ionty. Nikoho v obchodních řetězcích nezajímá, že během nákupu nemůžete zaparkovat ve stínu, aby tam mohlo zůstat v autě dítě anebo nějaké zvíře. Není ani nic příjemného sedat do rozpáleného vozu, kdy se nemůžete ani dotknout volantu a vzduch má i více než 60 stupňů. A sednete si po nějaké práci na lavičku uprostřed betonové plochy a budete se vystavovat slunci? Možná na pár minut. Anebo si sednete do stínu a chládku vzrostlého stromu. Co je příjemnější? Takže další možností je doslova boj za zachování zeleně a hlavně vzrostlých stromů.

Tento web nepoužívá cookies. Používá pouze dočasné session po dobu pobytu na stránkách anebo do odhlášení a to pouze u dobrovolně zaregistrovaných a přihlášených členů pro přístup do skrytých částí stránek a usnadnění vyplňování některých formulářů. Uchovává pouze vaše dobrovolně poskytné osobní údaje, které může každý uživatel sám kdykoli změnit anebo omezit. Automatický sběr vašich osobních údajů tyto stránky neprovádí.

Ochrana osobníchúdajů

Autor L.Chmelař
© 2017 - 2020